Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

5. Manufacturing statements and cost behaviorTampa Foundry began operations during the current year, manufacturing various products for industrial use. One such product is light-gauge aluminum, which the company sells for $36 per roll. Cost information for the year just ended follows.Per UnitVariable CostFixed CostDirect materials$4.50$ —Direct labor6.5—Factory overhead950,000Selling—70,000Administrative—135,000Production and sales totaled 20,000 rolls and 17,000 rolls, respectively there is no work in process. Tampa carries its finished goods inventory at the average unit cost of production.Instructions:a. Determine the cost of the finished goods inventory of light-gauge aluminum.b. Prepare an income statement for the current year ended December 31c. On the basis of the information presented:1. Does it appear that the company pays commissions to its sales staff? Explain.2. What is the likely effect on the $4.50 unit cost of direct materials if next year’s production increases? Why?

5. Manufacturing statements and cost behaviorTampa Foundry began operations during the current year, manufacturing various products for industrial use. One such product is light-gauge aluminum, which the company sells for $36 per roll. Cost information for the year just ended follows.Per UnitVariable CostFixed CostDirect materials$4.50$ —Direct labor6.5—Factory overhead950,000Selling—70,000Administrative—135,000Production and sales totaled 20,000 rolls and 17,000 rolls, respectively there is no work in process. Tampa carries its finished goods inventory at the average unit cost of production.Instructions:a. Determine the cost of the finished goods inventory of light-gauge aluminum.b. Prepare an income statement for the current year ended December 31c. On the basis of the information presented:1. Does it appear that the company pays commissions to its sales staff? Explain.2. What is the likely effect on the $4.50 unit cost of direct materials if next year’s production increases? Why?

5. Manufacturing statements and cost behaviorTampa Foundry began operations during the current year, manufacturing various products for industrial use. One such product is light-gauge aluminum, which the company sells for $36 per roll. Cost information for the year just ended follows.Per UnitVariable CostFixed CostDirect materials$4.50$ —Direct labor6.5—Factory overhead950,000Selling—70,000Administrative—135,000Production and sales totaled 20,000 rolls and 17,000 rolls, respectively there is no work in process. Tampa carries its finished goods inventory at the average unit cost of production.Instructions:a. Determine the cost of the finished goods inventory of light-gauge aluminum.b. Prepare an income statement for the current year ended December 31c. On the basis of the information presented:1. Does it appear that the company pays commissions to its sales staff? Explain.2. What is the likely effect on the $4.50 unit cost of direct materials if next year’s production increases? Why?

5. Manufacturing statements and cost behaviorTampa Foundry began operations during the current year, manufacturing various products for industrial use. One such product is light-gauge aluminum, which the company sells for $36 per roll. Cost information for the year just ended follows.Per UnitVariable CostFixed CostDirect materials$4.50$ —Direct labor6.5—Factory overhead950,000Selling—70,000Administrative—135,000Production and sales totaled 20,000 rolls and 17,000 rolls, respectively there is no work in process. Tampa carries its finished goods inventory at the average unit cost of production.Instructions:a. Determine the cost of the finished goods inventory of light-gauge aluminum.b. Prepare an income statement for the current year ended December 31c. On the basis of the information presented:1. Does it appear that the company pays commissions to its sales staff? Explain.2. What is the likely effect on the $4.50 unit cost of direct materials if next year’s production increases? Why?

testimonials icon
Twenty-five years after the World Wide Web was created the issue of surveillance and privacy has become the greatest controversy of its existenc...
testimonials icon
Build on the Health Care and Nursing Issue assignmentBuild on the Health Care and Nursing Issue assignment you submitted in Unit 2. W...
testimonials icon
Strategy Implementation, Evaluation and Control Purpose of Assignment Weeks 3, 4 and 5 I...
testimonials icon
Watch the short movie and answer questions in the file. Link of the movie is below...
testimonials icon
Is this a reaction to Obama winning the election, because it was pretty obvious that he was going to win....
testimonials icon
-2000 words minimum  -The purpose of this project is to critical thinking, research skills and to delve into an international issue of choo...
testimonials icon
As you have explored in this course, ongoing challenges in the global business environment are mostly attributed to unethical business practices, f...
testimonials icon
  Please write 4 journals on topics and thoughts that deal in one form or another with civic engagement and civic professionalism issues. You cou...
testimonials icon
2.does the group appear to be in a state of decline or growth? 3.what future do you predict for the group? where do you think it mi...
testimonials icon
Order Grade A+ Academic Papers Instantly!...
testimonials icon
MKT 571 Week 4 Team Assignment - Classic Airline Channel and Pricing Strategy Learning Team Assignment: Channel and Pricing Strategi...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65