Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

     

Gone   fishing.......Individual Assignment #1 

Mark Martinko is currently considering the possibility of developing manufacturing facilities to produce a new type of fishing pole. The fishing pole would have a price of $8.00. Mark estimates that the fixed cost could range anywhere from $10,000 to $11,000, the variable cost could range from $4.00 to $6.00, and the volume could range anywhere from 4,000 to 6,000 units. Unfortunately, Mark has no idea what the fixed cost, variable cost, or the volume would be. Therefore, he would like to try several different conditions to see what effect these conditions would have on the break-even point in units and the overall profitability.

For the first condition, Mark would like to use a fixed cost of $10,000, a variable cost of $4.00 per unit, and a volume of 4,000 units sold. The second condition should have a fixed cost of $10,000, a variable cost of $5.00 and a volume of 4,000. The third condition Mark would like to test, has a fixed cost, again, of $10,000, but the variable cost has increased to $6.00, while the volume remains at 4,000 units. For the fourth, fifth, and sixth conditions, Mark would like to hold the fixed cost equal to $11,000 and the total units sold equal to 4,000 units. For the fourth condition, variable costs should start $4.00.

For the fifth condition, variable cost should be $5.00, and for the sixth condition, variable costs should be $6.00. For the seventh, eighth, and ninth conditions that Mark would like to test, he would like to hold fixed costs at $10,000 and increase the units to sold to 6,000. For the seventh condition, variable costs should start at $4.00. For the eighth condition, variable costs should be $5.00, and for the ninth condition, variable costs should be $6.00. For the final three conditions that Mark would like to test, conditions 10, 11, and 12, he would like to hold fixed costs equal to $11,000 and the number of units sold equal to 6,000. For the tenth condition, variable costs should again start at $4.00 per unit. For the eleventh condition, variable cost should be equal to $5.00 per unit, and for the twelfth condition, variable cost should be equal to $6.00 per unit.

Using a table (MS Excel) with each rowrepresenting a different alternative, Mark would like you to determine:

1. The breakeven point in units for each of the twelve scenarios

2. The profit for each of the twelve scenarios

3. The alternative that will give Mark the best overall profitability.  Indicate your answer by highlighting the box. 

testimonials icon
I need this assignment done. There is a time limit. It is not difficult, however I am running out of time and am currently at work....
testimonials icon
Locate a research study (2015 or later) on your topic of choice. Explore the research study and review the participants, procedures (methods sectio...
testimonials icon
1 Running head: Medical malpractice and tort reformMedical malpractice and tort reformYour nameInstitute name2 Medical malpractice and tort reformMed...
testimonials icon
marketing homework ...
testimonials icon
 Week 7 Discussion"Confidence Intervals" (Note: Please respond to one [1] of the following two [2]...
testimonials icon
An emotional support animal is any pet that belongs to a person and is “prescribed” to him/her by a medical professional as a kind of psycholog...
testimonials icon
Complete the provided Standard Cost and Variance Analysis Matrix with your Learning Team, providing at least two reasons why you...
testimonials icon
instructions are attached.   3 pages -- $15?...
testimonials icon
As you review the case study “Opportunity Consultants, Inc., 2007,” consider OCI’s operations and problems. Think of factors that may be cont...
testimonials icon
Show calculations that support all your answers.  Norwalk Hospital bought a new stat...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65